Promocja
SANCO w wersji rozszerzonej w cenie badania podstawowego
Dowiedz się więcej

Najczęściej zadawane pytania

IX Sympozjum naukowe - nagrania

IX Sympozjum naukowe

10 lat nieinwazyjnych, genetycznych testów prenatalnych w Polsce. Wielkoskalowe badania przesiewowe.

 

Powitanie

dr hab. Anna Boguszewska-Chachulska, Prezes Zarządu Genomed S.A.

10-lecie testów NIPT w Polsce - podsumowanie doświadczeń własnych Genomed S.A.

dr Monika Jurkowska, specjalista laboratoryjnej genetyki medycznej, Kierownik laboratorium NZOZ Genomed, Genomed S.A.

Co testy NIPT zmieniły w pracy ginekologa/położnika. Podsumowanie doświadczeń własnych/okiem praktyka.

dr Tomasz Roszkowski, Specjalista położnictwa i ginekologii, IMID, Centrum Medyczne Fertina

Czego testy NIPT nie zmieniły. Prenatalna diagnostyka inwazyjna okiem praktyka.

dr Anna Kucińska-Chahwan, Specjalista ginekologii i położnictwa oraz genetyki klinicznej, IMiD, Centrum Medyczne Fertina

Dla przyszłych rodziców – badanie nosicielstwa chorób genetycznych (badanie PARENTO).

dr hab. Maria Jędrzejowska, specjalista genetyki klinicznej, Kierownik poradni genetycznej NZOZ Genomed, Genomed S.A.

Badanie eksomu w diagnostyce prenatalnej.

dr hab. n. med. Beata Nowakowska, specjalista laboratoryjnej genetyki medycznej, kierownik Zespołu Pracowni Cytogenetyki, Zakładu Genetyki Medycznej, Instytut Matki i Dziecka

Mosaicism - prenatal and postnatal clinical dilemmas. Kliniczno/diagnostyczne dylematy wynikające z mozaikowości w materiale z biopsji kosmówki, amniopunkcji i w badaniach postnatalnych.

José Carlos P. B. Ferreira, specjalista genetyki klinicznej, University of Lisbon, Portugalia, Genomed S.A.

15 lat GENOMED S.A. – co osiągnęliśmy – badania przesiewowe, badania całego genomu.

dr hab. Anna Boguszewska-Chachulska, Prezes Zarządu Genomed S.A.

Czy potrzebuję skierowania na badanie SANCO?

Rekomendujemy, żeby badanie SANCO było zlecone przez lekarza. Proszę sprawdzić w wybranej placówce, czy lekarz jest na miejscu, albo porozmawiać o badaniu ze swoim lekarzem.

Jaki zakres testu SANCO wybrać?

Test SANCO wykrywa trisomie i monosomie wszystkich 23 par chromosomów oraz zespoły delecyjne i duplikacyjne o wielkości co najmniej 7 milionów par zasad. Jest to ponad 430 różnych zespołów wad, w tym najczęstsze, takie jak zespół Downa, Edwardsa, Pataua. Dzięki temu zakres i rozdzielczość testu jest porównywalna z badaniem kariotypu z płynu owodniowego (po amniopukcji). Test SANCO ma najszerszy zakres wśród testów typu NIPT dostępnych w Polsce. Lekarz z pacjentką mogą zdecydować czy wykonać badanie w zakresie standardowym (trisomie 21,18,13, anauploidie chromosomów płci, określenie płci płodu) lub rozszerzonym (trisomie i monosomie wszystkich 23 par chromosomów oraz ponad 430 zespołów delecji i duplikacji). Wybór zakresu nie powinien mieć wpływu na cenę badania.

Ile kosztuje badanie SANCO?

Badanie można wykonać w dwóch zakresie podstawowym i rozszerzonym (całogenomowym). Wybór zakresu nie powinien mieć wpływu na cenę badania.
Więcej na temat zakresów badania tu.

Cena badania SANCO w NZOZ Genomed wynosi 1980 zł.

Cena zawiera krótką konsultację przed badaniem i poradę genetyczną w przypadku nieprawidłowego wyniku. Genomed nie monitoruje cen badania SANCO w placówkach partnerskich.
Ceny mogą różnić się pomiędzy placówkami/klinikami na terenie Polski. Czasem wynika to z faktu, że w cenie badania jest wliczona wizyta lub badanie USG.

Kiedy najwcześniej można zrobić test prenatalny SANCO?

Rekomendujemy wykonanie testu SANCO między 10 a 24 tygodniem ciąży. Nie ma przeciwwskazań co do wykonania testu SANCO w ciąży zaawansowanej (nawet po 24 tygodniu ciąży), jednak pacjentka powinna mieć świadomość, że po uzyskaniu niepomyślnego wyniku testu, powinna zdecydować się na badanie inwazyjne w celu zweryfikowania ryzyka, a w zaawansowanej ciąży nie zawsze będzie to możliwe.

Jak wygląda wizyta i pobranie krwi? Czy muszę się do niej specjalnie przygotować?

Pacjentka powinna mieć ze sobą wynik USG aktualnej ciąży lub wykonać USG w trakcie wizyty SANCO. Jeżeli były wykonywane inne badania przesiewowe lub badanie kariotypu ciężarnej, wyniki tych badań również należy mieć ze sobą. Należy się upewnić zawczasu, ile wizyta będzie kosztować i co wchodzi w jej skład oraz czy na wizytę trzeba się zapisywać.

SANCO jest testem genetycznym, więc jego wykonanie powinno być poprzedzone konsultacją ze specjalistą genetyki lub ginekologii i położnictwa. Na wizycie powinna być omówiona historia prokreacyjna Pacjentki, ew. choroby genetyczne w rodzinie oraz wyniki badań dotyczące aktualnej ciąży. Przed badaniem Pacjentka powinna się zapoznać ze wszystkimi warunkami i ograniczeniami badania, i podpisać świadomą zgodę na jego wykonanie.

Procedura jest analogiczna do pobrania krwi na badania morfologiczne. Inna jest tylko probówka (ma korek moro), bo jej zawartość ma zabezpieczyć komórki krwi przed rozpadem i zanieczyszczeniem wolnego DNA. Samo badanie polega na pobraniu 10 ml krwi. Nie trzeba być na czczo. Jak przed każdym pobraniem krwi dobrze jest się nawodnić.

Jak się umówić na test SANCO?

Zachęcamy do umawiania się na test bezpośrednio w placówkach współpracujących, których lista znajduje się tu.

Dla pacjentek z Warszawy oferujemy możliwość pobrania krwi bezpośrednio w NZOZ Genomed po umówieniu się  telefonicznie an wizytę tel: 22 644 60 19. Istnieje również możliwość pobrania materiału na test bezpośrednio w domu pacjentki po uprzedniej z konsultacji on-line. Żeby skorzystać z usługi #sancowdomu, prosimy o wypełnienie formularza. Usługa jest dostępna w wybranych lokalizacjach. Pobrania krwi są realizowane również w wybranych punktach pobrań sieci Diagnostyka.

W jaki sposób pobiera się krew na badanie?

Pobierane jest 10 ml krwi żylnej. Procedura jest analogiczna do pobrania krwi na badania morfologiczne. Inna jest tylko probówka (ma korek moro), bo jej zawartość ma zabezpieczyć komórki krwi przed rozpadem i zanieczyszczeniem wolnego DNA. Samo badanie polega na pobraniu 10 ml krwi. Nie trzeba być na czczo. Jak przed każdym pobraniem krwi dobrze jest się nawodnić.

Czy to prawda, że RHD Test mogę wykonać razem z SANCO Testem Prenatalnym?

TAK, jest taka możliwość, jeśli Pacjentka jest Rh- i nie ma przeciwciał anty-D. Oba badania są wtedy zlecane na oddzielnych formularzach, pobierane są dwie probówki krwi.
Wykonanie oznaczenia RHD płodu jest dodatkowo płatne.

Więcej informacji o teście RHD, oferowanym przez Genomed, na stronie: http://rhdtest.pl/

Jak długo trzeba czekać na wynik testu?

Standardowy czas wydania wyniku wynosi kilka dni, a maksymalny czas oczekiwania na informację zwrotną to 5 dni roboczych, liczonych od dnia następnego po dniu dostarczeniu pełnowartościowej próbki do laboratorium Genomed S.A. Ze względu na bezpieczeństwo danych wrażliwych, pracownicy Genomed nie udzielają żadnych informacji o postępie i wyniku badania e-mailowo ani przez telefon. Wynik testu SANCO jest do odebrania w klinice/gabinecie, gdzie wykonano pobranie krwi i jest dostępny w serwisie dedykowanym do obsługi badania natychmiast po wydaniu. Wszelkich informacji o badaniu powinna Pacjentce udzielić placówka macierzysta.