Promocja
SANCO w wersji rozszerzonej w cenie badania podstawowego
Dowiedz się więcej

CAŁOGENOMOWY Test Prenatalny

SANCO to nieinwazyjny, genetyczny test prenatalny, który wykrywa wady wrodzone u płodu. Ocenia ponad 430 różnych zespołów wad, w tym najczęstsze, takie jak zespół Downa, Edwardsa, Pataua.

Zalety testu SANCO

Całogenomowy

Ocena zmian liczby
i struktury wszystkich
23 par chromosomów

Prosty

Wystarczy mała
próbka krwi żylnej
przyszłej mamy

Szybki

Test wykonywany
w Polsce
Maksymalnie
5 dni roboczych

Skuteczny

Najniższe na rynku ryzyko
niepowodzenia badania

Dokładny

Wykrywalność
powyżej 99%

Wiarygodny

Certyfikat CE-IVD na cały proces.

 

ZAKRES TESTU SANCO

Bada cały genom płodu
Wykrywa trisomie i monosomie wszystkich 23 par chromosomów
Pozwala na określenie ryzyka wystąpienia mozaikowości
Wykrywa ponad 430 zespołów delecji/duplikacji
Opcjonalne oznaczenie RhD płodu
Umożliwia ocenę płci płodu

Wskazania do zrobienia testu SANCO

Zdecydowałaś się na późne macierzyństwo
Odczuwasz niepokój o zdrowie dziecka
W obecnej ciąży stwierdzono nieprawidłowe wyniki badań biochemicznych lub nieprawidłowy wynik badania USG
W poprzedniej ciąży stwierdzono zaburzenia chromosomowe u płodu
Masz medyczne przeciwwskazania do wykonania inwazyjnych badań prenatalnych

Poznaj najważniejsze wskazania do wykonania nieinwazyjnego, prenatalnego badania genetycznego SANCO.

TECHNOLOGIA

Test SANCO oparty jest na technologii VeriSeq amerykańskiej firmy Illumina, Inc. – światowego lidera w dziedzinie sekwencjonowania. Stosowana metoda pozwala utrzymać wysoką skuteczność badania nawet przy 1% frakcji płodowej pozakomórkowego DNA (cffDNA), a brak wyniku odnotowany został jedynie dla mniej niż 1% wykonanych testów.

TEST SANCO W PORÓWNANIU Z INNYMI BADANIAMI PRENATALNYMI

W porównaniu z testem SANCO, badania przesiewowe, takie jak USG i test PAPP-A, charakteryzują się niższą czułością i 20 razy częściej mogą fałszywie wskazywać ryzyko wystąpienia choroby u płodu. Metody inwazyjne, takie jak amniopunkcja, dają wynik diagnostyczny, ale niosą ze sobą 0,1-2% ryzyko poronienia, a czas uzyskania wyniku jest prawie 3-krotnie dłuższy niż w przypadku SANCO. W badaniu inwazyjnym, podobnie jak w SANCO, analizowane są wszystkie 23 pary chromosomów płodu pod względem ich prawidłowej liczby i struktury. Oba badania mogą wykrywać zespoły delecyjne obejmujące co najmniej 7 milionów par zasad. Jest to rozdzielczość zbliżona do badania kariotypu z płynu owodniowego (tzw. amniopunkcji).

Call Button

Najczęściej zadawane pytania

Przejrzyj listę pytań najczęściej zadawanych przez
nasze pacjentki. Jeśli masz pytania, na które nie znalazłaś odpowiedzi
- napisz do nas lub zadzwoń!

Czy potrzebuję skierowania na badanie SANCO?

Rekomendujemy, żeby badanie SANCO było zlecone przez lekarza. Proszę sprawdzić w wybranej placówce, czy lekarz jest na miejscu, albo porozmawiać o badaniu ze swoim lekarzem.

Jaki zakres testu SANCO wybrać?

Test SANCO wykrywa trisomie i monosomie wszystkich 23 par chromosomów oraz zespoły delecyjne i duplikacyjne o wielkości co najmniej 7 milionów par zasad. Jest to ponad 430 różnych zespołów wad, w tym najczęstsze, takie jak zespół Downa, Edwardsa, Pataua. Dzięki temu zakres i rozdzielczość testu jest porównywalna z badaniem kariotypu z płynu owodniowego (po amniopukcji). Test SANCO ma najszerszy zakres wśród testów typu NIPT dostępnych w Polsce. Lekarz z pacjentką mogą zdecydować czy wykonać badanie w zakresie standardowym (trisomie 21,18,13, aneuploidie chromosomów płci, określenie płci płodu) lub rozszerzonym (trisomie i monosomie wszystkich 23 par chromosomów oraz ponad 430 zespołów delecji i duplikacji). Wybór zakresu nie powinien mieć wpływu na cenę badania.

Ile kosztuje badanie SANCO?

Badanie można wykonać w dwóch zakresie podstawowym i rozszerzonym (całogenomowym). Wybór zakresu nie powinien mieć wpływu na cenę badania.
Więcej na temat zakresów badania tu.

Cena badania SANCO w NZOZ Genomed wynosi 1980 zł.

Cena zawiera krótką konsultację przed badaniem i poradę genetyczną w przypadku nieprawidłowego wyniku. Genomed nie monitoruje cen badania SANCO w placówkach partnerskich.
Ceny mogą różnić się pomiędzy placówkami/klinikami na terenie Polski. Czasem wynika to z faktu, że w cenie badania jest wliczona wizyta lub badanie USG.

Kiedy najwcześniej można zrobić test prenatalny SANCO?

Rekomendujemy wykonanie testu SANCO między 10 a 24 tygodniem ciąży. Nie ma przeciwwskazań co do wykonania testu SANCO w ciąży zaawansowanej (nawet po 24 tygodniu ciąży), jednak pacjentka powinna mieć świadomość, że po uzyskaniu niepomyślnego wyniku testu, powinna zdecydować się na badanie inwazyjne w celu zweryfikowania ryzyka, a w zaawansowanej ciąży nie zawsze będzie to możliwe.